Asansör Yıllık Kontrol
Şubat 18, 2021

Asansör Periyodik Bakımı

Ülkede Asansör Periyodik Bakım Uygulamaları

Türkiye’de asansör periyodik bakım mühendisliği alanında lisans ve önlisans düzeyde eğitim yoktur. Son yıllarda artan yüksek bina sayısı nedeniyle  asansör periyodik bakım konusunda bilinçlenmenin sağlanması gerekmektedir. Özellikle asansör bakımı tasarımı aşamasında göz önüne alınması zorunlu olması gerekir. Tasarım esnasında seçilen komponent dahil birçok basit faktör bakım yapılabilirlik konusunda ciddi boyut ve etkiye sahip olabilmelidir. Özellikle ülkemizde yerli üretilen ürün piyasaya arz edilip deneme yanılma yöntemiyle düşe kalka bir noktaya gelebilmektedir. Dünyada iletişim, ulaşım ve artan sorumluluk ile kalite bilinci gelişti. Tasarımlar artık daha sistematik olarak yapılmakta, yapılan analiz çalışmaları ile sorunlar daha oluşmadan giderilmeye çalışmaktadır. Gelişen malzeme, talaşlı imalat, ısıl işlem ve kaplama teknolojileri ile tasarımcının dikkate alması gereken kriterler artmış, çok daha dikkat ve öngörü isteyen bir düzeye gelmiştir. Ülkemizde asansör parçalarını tasarım yaparken bakım maliyetlerini, bakım süreleri hesaplanmamaktadır. Daha çok el yordamı ile ürün tasarlanıp sonucunda elde edilecek kazançlar üzerinde bakılmaktadır.

Avm Asansör Bakım Yöntemleri;

Sektörde asansör arıza yaptıkça bakım yapılmasına bile arızi bakım denilmiştir. Gerçekte arıza olduktan sonra yapılan işlem bakım değil tamirdir. Avm asansör sisteminde kabul gören tanımlardan biri bir sistemin fonksiyonlarını, istenen bir düzeyde yerine getirebilmek için gerçekleştirilen ürün seçimi ve ürünü muayene tabi tutmaktır. Asansörlerin ve platformların belirli bir programa göre arıza olması koşulu aranmaksızın yapılan yağlama, ayarlama, yenileme ve revizyon yolları ile kullanılabilirlik süreleri artırılmaktadır. Zaman esaslı bakım, acil bakım ihtiyaçlarını en aza indirmektir. Sürekli üretim için öncelikli arıza ve hataları önlemektedir. Kritik arızaları önlemeye yönelik, arızalar daha oluşmamışken aldığımız önlemlerdir.

Avm asansör bakım sisteminin ana prensibi makinaların performansını inceleyip gözlem yaparak elde edilen bilgiler ışığında kestirimci karar verilmesidir. Asansöre servis yapılabilirlik ve onarılabilirlik durumu, bakım maliyetlerinin verimliliğinin arttırılması ve aynı zamanda asansörün çalışma koşullarındaki gereklilikleri karşılaması noktasında işlevini istenilen seviyede yerine getirmektedir. Arızalı asansörün belirlenen aktif zaman içerişinde çalışır hale getirilebilmesi sağlanmaktadır. Asansörün çalışma koşullarına getirilmesi için yapılan bütün işlemlerin zorluk dercesine hazırlıklıyız. Periyodik bakım servis ihtiyaçlarını giderirken gereklilik anında asansörü kullanıma hazır tutarız. Periyodik bakım servis hizmeti veren ekibimiz aktif olarak bakım onarım işlemlerinde belgeli ve uzmandır. Asansörün tasarım kriterlerine ve belirtilen şartlara göre kullanılması halinde, belirlenen görevi başarıyla yerine getirip getirmemesini kontrol ederiz.

Avm Asansör Periyodik Bakım Yapılabilirlik;

Asansörlerde bakım yapılabilirlik, montajı tamamlanmış bir asansörün, geliştirilmesi, tasarımı ve kurulumu sırasında bakım sürelerini ve maliyetlerini, bakım için gerekli olan çalışan sayısını ve çalışma sürelerini, kullanılacak takımları, parça ve takımların tedarik sürelerini, tedarik maliyetlerini, gerekli olan yetenek seviyesini azaltmak ve bunu yaparken de ürünün tasarım amacını en iyi şekilde yerine getiriyoruz. Periyodik bakım servis yapılabilirlik, asansörün uzun ömürlü olmasını sağlamak ve kolay, ekonomik ve etkin bir şekilde yapılabilmesini sağlamaktır. Tasarım sırasında bakım yapılabilirliğin dikkate alınmaması demek, yüksek bakım maliyetleri, duruş sürelerinin uzaması ve asansörün çok uzun süre servis dışı kalması ve bakım-onarım ekibinin işini yerine getirirken gereğinden fazla zorlanması, zaman kaybetmesi hatta işlerini yaparlarken olası yaralanma ve sakatlanmalara maruz kalmaması bizim için önemlidir.

Avm asansör periyodik bakımı planlı yaparak gereken zamanı mümkün olduğunca stabil tutmaktadır. Ayrıca periyodik bakım servis zamanlarını beklenmedik durumlara karşı esnek uygulayabilmekteyiz. Diğer departmanların planlarında yapılan bir değişiklikten, etkilenmeden bakım zamanlarını fiks şekilde sürdürebilir kılmaktayız. Periyodik bakım, arıza, servis gereken yerlerde sistemin çalışması engellenecek ise tasarım yaparken bu bölgelerdeki mekanizma ve parçaların sistem çalışmasını engellemeden değiştirilecek ve bakım yapılacak şekilde tasarım yapıyoruz.

Bakım onarım ekibinin eğitimi için gereklilik azaltılıyoruz. Bakım onarım sırasında gereken yetenek seviyesi yükseltiyoruz. Düzeltici ve periyodik bakım sürelerinin azaltıyoruz. Bakım servis işini asansörü durdurulmadan yapılabiliyoruz.Tamir edilen parçadan elde edilecek verim, onun tamiri için harcanan zaman ve efora değmesine bilhassa dikkat ediyoruz. Tamir için harcanan zaman ve işgücü ile parça değişimi arasındaki fayda-maliyet ilişkisini uygun düzeyde tutuyoruz. Hata tespiti ve hata ayıklanmasını otomasyon ile yapılabilmekteyiz. Parçalar tamirmi edilecek yoksa atılıp yeni parçamı takılacak? Bu konuda geri dönüşüm felsefesi göz önünde bulundurulmaktadır.

Asansörün bakım – tamir açısından erişilmesi zor olan parçaların, kaliteli ve uzun ömürlü olmasına dikkat ediyoruz. Böylece o parça için bakıma daha az ihtiyaç duyulmaktadır. Özel takım gerektiren bağlantıları kullanmıyoruz. Avm asansör periyodik bakım servis uygulamalarını  TS EN 13015 ASANSÖR VE YÜRÜYEN MERDİVENLERİN BAKIM  standardına tam uyumlu yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir